poniedziałek, 27 maja 2013

ZX Spectrum. Rocznik 1982

Na ostatniej lekcji w Gimnazjum i Liceum Akademickim prof. Jan Hanasz nazwał ten komputer legendarnym. Dziwnie to zabrzmiało. Procesor urządzenia pracował z zegarem 3,54 MHz. W porównaniu do współczesnych laptopów ZX Spectrum miał parametry kamienia leżącego przy drodze.


Urządzenia, które posłużyły "Hakerom wolności" do wysłania wolnościowych haseł. ZX Spectrum pod "dwójką"

Co o legendarnym komputerze można wyczytać w Internecie? 

"Unikatową cechą ZX Spectrum był sposób wprowadzania programów na klawiaturze: słowa kluczowe BASIC-a były skojarzone z odpowiednimi przyciskami. Ponieważ słów było znacznie więcej niż przycisków na klawiaturze, niektóre można było uzyskać np. wciskając jednocześnie przyciski caps shift i symbol shift, a następnie symbol shift i którąś literę. Było to trudne dla początkujących, jednak po przyzwyczajeniu się pozwalało na szybkie wprowadzanie programu." (pl.wikipedia.org)

Urządzenie zapisało się złotymi zgłoskami nie tylko w historii "Solidarności", ale także polskiego kina i telewizji. Efekty specjalne do "Seksmisji" Juliusza Machulskiego zmontowano właśnie dzięki ZX Spectrum, podobnie było z logo programu popularnonaukowego "Sonda". Publiczna telewizja emitowała go w latach 1977-1989.




ZX Spectrum był na początku lat 80-tych, wraz z Commodore 64, głównym winowajcom załamania na rynku konsol video. Jak 30 lat temu spędzano czas wolny na Ziemi? Choćby grając w "Manic Minera".

 

Tak więc naukowcy, dysydenci, filmowcy i fani gier wspominają ZX Spectrum z łezką w oku. To nie wszyscy jednak, którzy wiele naszemu bohaterowi zawdzięczają. Są jeszcze muzycy, a wśród nich multiinstrumentalista Aphex Twin. Brytyjczyk zaczynał od konkursów, w których wybierano najciekawsze utwory wyprodukowane za pomocą, chyba jednak legendarnego, komputera. Jak brzmiały te kompozycje? Prawdopodobnie było to coś w ten deseń:


MS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz