Panoptikon

„Panoptikon” to ostatni film Marcina Gładycha. Opowieść o minionym stuleciu, której głównym bohaterem jest toruński areszt śledczy, "Okrąglak". Więzienie idealne…

LINK: WIĘCEJ INFORMACJI O FILMIE

Gładych to ceniony autor filmowy, nagrodzony Kujawsko-Pomorską Nagrodą Filmową Flisak Tofifest. Jego najważniejsze dzieło — „Hakerzy wolności” — powstało w 2010 roku. W rok po sukcesach „Hakerów wolności” Gładych wrócił za kamerę, by stworzyć nowy film — „Panoptikon”.

Tym razem twórca opowiada nam w nieszablonowy sposób historię Torunia, a poprzez nią Polski i Europy, opierając się na losach ludzi więzionych w ciągu ostatniego stulecia w toruńskim areszcie. To wyjątkowa budowla. Powstała pod koniec XIX w. na miejscu gotyckiej baszty Koci Ogon. Ta architektoniczna zagadka została zbudowana w oparciu o koncepcję angielskiego filozofa i prawnika Jeremyego Benthama.


"Bentham jest więc ikoną filozofii i prawa, a także współtwórcą University of London, a dokładnie jego największej i najstarszej części – Univeristy College London. To także jedna z czołowych postaci liberalizmu i obrońca, a raczej prekursor, praw człowieka. Imponujący dorobek? Bez wątpienia. Jego dzieło życia to jednak nie żadne z powyższych. Od 1787 r. – po wizycie u brata Samuela wykonującego projekty dla Grigorija Potiomkina (patrona słynnego pancernika) – umysł Benthama zaprzątała przede wszystkim idea więzienia doskonałego. Jej poświęcił pieniądze, czas i nerwy, o nią kłócił się z brytyjskim rządem i królem, za odmowę jej zrealizowania chciał 700 tys. funtów zadośćuczynienia. Umierał przeświadczony o spisku elit przeciw niemu. Pewnie byłby szczęśliwy, gdyby stanął dziś przed toruńskim aresztem śledczym popularnie zwanym „okrąglakiem”.(CAŁY ARTYKUŁ: Kazimierz Kajot, "Wiedza i życie. Inne oblicza historii")

Film „Panoptikon” jest fabularyzowanym dokumentem, który ukazuje historię Torunia poczynając na 1901 roku, a kończąc w roku 1989. Scenariusz osnuty został wokół pięciu ważnych dla historii wydarzeń, których ofiary lub sprawcy więzieni byli w „Okrąglaku”. Akcja rozpoczyna się w 1901 od procesu Filomatów Pomorskich, toczy się poprzez odzyskanie niepodległości w 1920 roku i tragedię okupacji niemieckiej (1939–1945), narodziny Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, a kończy na procesie morderców ks. Jerzego Popiełuszki.

REŻYSERIA: Marcin Gładych
SCENARIUSZ: Marcin Gładych, Marceli Sulecki, Krystian Wieczyński
ZDJĘCIA: Jacek Banach, Adam Fisz
SCENOGRAFIA: Dominik Kamil Smużny
PRODUKCJA: Fundacja You Have It 
WSPÓŁPRODUCENCI: Toruńska Agenda Kulturalna, TU-STUDIO
MUZYKA: Rafał Kołacki
KIEROWNIK PRODUKCJI: Michał Naleśniak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz