Bohaterowie lekcji

"Żywe lekcje historii" czyli takie, na których uczniowie poznają fakty, beznamiętną wiedzą, ale z człowieka, bohatera dawnych wydarzeń, ich świadka lub pasjonata historii, dla którego przeszłość nie jest niezrozumiałą księgą, ale inspiracją

GOŚCIE ŻYWYCH LEKCJI HISTORII:

"Bliżej solidarności"


Jan Hanasz (ur. 29 VII 1934 r. w Poznaniu). Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (astronomia), w l. 70. szef pierwszego polskiego eksperymentu kosmicznego na satelicie Interkosmos-Kopernik 500.

Organizator podziemnego Radia i TV „S” w Toruniu. 14 i 26 IX 1985 (z Zygmuntem Turłą, Piotrem Łukaszewskim, Eugeniuszem Pazderskim i Leszkiem Zaleskim) emitował na wizji TVP 1 hasła wzywające do bojkotu wyborów; aresztowany podczas 2. emisji, 20 I 1986 skazany na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata; po wyjściu przeniesiony na niższe stanowisko pracy, pozbawiony możliwości wyjazdów za granicę. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2009). www.encyklopedia-solidarnosci.pl

Jan Wyrowiński (ur. 27 sierpnia 1947 r. w Brusach). Polityk, poseł na Sejm X, I, II, III i V kadencji, od 2007 r. senator VII i VIII kadencji, wicemarszałek Senatu VIII kadencji.

Należał do Zrzeszenia Studentów Polskich. Ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej. Redaktor regionalnej prasy niezależnej. W stanie wojennym internowany w Potulicach i Strzebielinku.

W latach 1989–2001 poseł (Komitet Obywatelski, Unia Demokratyczna i Unia Wolności). W 2005 r. ponownie wybrany na posła z okręgu toruńskiego (Platforma Obywatelska). W wyborach parlamentarnych w 2007 r. i 2011 r. uzyskał mandat mandat senatorski. 9 listopada 2011 r. został wicemarszałkiem Senatu VIII kadencji.

Postanowieniem prezydenta Bronisława Komorowskiego z 8 grudnia 2011 r. uhonorowany został Krzyżem Wolności i Solidarności, który otrzymał 13 grudnia 2011. pl.wikipedia.org

Stanisław Śmigiel (ur. 24 XI 1953 r. w Lipnie). W 1978 r. ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej.

Z opozycją demokratyczną związany od czasów studenckich. Wielokrotnie zatrzymywany na 48 godzin. Współtworzył oficynę wydawnictw niezależnych. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany na okres od 13 grudnia 1981 r. do 21 lipca 1982 r. Był konstruktorem aparatury nadawczej, przy wykorzystaniu której udało się wyemitować kilka audycji na fonii programu telewizyjnego. W 1984 r. za prowadzoną działalność opozycyjną tymczasowo aresztowany. W 1989 r. kierował sztabem wyborczym Komitetu Obywatelskiego w województwach włocławskim i toruńskim. Wszedł w skład komisji weryfikacyjnej funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. pl.wikipedia.org

Antoni Mężydło (ur. 23 VII 1954 r. w Lubawie). W 1978 r. ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej.

Jeszcze jako student zaangażował się w działalność opozycyjną. W 1978 r. należał do współorganizatorów Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. 2 marca 1984 r. w ramach tzw. porwań toruńskich został uprowadzony, torturowany i więziony przez funkcjonariuszy OAS (grupy specjalnej SB) w okolicach Okonina, a następnie pozostawiony na wysypisku śmieci w Brodnicy.

W Sejmie od 2001 r. Mandat poselski uzyskał jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości w okręgu toruńskim. Po wyborach w 2005 r. ponownie został posłem. Trzeci i czwarty raz do parlamentu dostał się jako kandydat Platformy Obywatelskiej.


"Panoptikon"

Szymon Spandowski. "Jestem dziennikarzem, zarabiam pisząc nie fotografując, ale lubię pchać nos w różne ciekawe miejsca. Czasami ten nos przedłużam obiektywem aparatu, no i uwielbiam podróżować. Tym co najlepsze, trzeba się dzielić, stąd ta internetowa kronika słownych i zdjęciowych wrażeń z podróży. Niektóre wyprawy kończą się kilka metrów za murami redakcji, ale przecież świat jest ciekawy, szczególnie gdy się mieszka w takim Toruniu. Czasem nie ma sensu po szerokim szukać świecie czegoś, co jest bardzo blisko, prawda?" http://szymon-spandowski.blogspot.com/  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz